Mardin Bienali

Mardin’i modern sanatın merkezi haline dönüştürebilmek düşüncesiyle 4 Haziran-5 Temmuz 2010 tarihleri arasında 1. Mardin Bienali düzenlenmiştir. Bienal Mardin’in benzersiz tarihsel mimarisi ve Mardin halkının gündelik hayatıyla kaynaşan mekânlarında gerçekleşmiştir. Tarihsel, kültürel ve coğrafi zenginliklerle dolu olan Mardin kenti, güncel sanatçılar için ilk kez bu kadar farklı ve yoğun bir deneyim alanı olmuştur. Tarihsel ve mekânsal olarak zengin geçmişe sahip Mardin’in eşsiz mimarisiyle bütünleşen sanat etkinlikleri, dünyanın kültür ve sanat haritasında kalıcı bir yer edinmesinde önemli bir etken olacaktır. Mardin, 1.Bienal ile yine yeni paylaşımlara tanık olmuştur ve olmaya devam edecektir. Uluslararası sanat camiası ile yerel ve uluslararası sanatçıların fikir alışverişinde bulunmaları sağlanmış, çok amaçlı bir kültürel buluşma gerçekleştirilmiştir.

Mardin Bienali, sanat yoluyla Mardin coğrafyasını sanatçılar, akademisyenler, öğrenciler ve farklı kültür topluluklarıyla hareketlendirmek, yeni paylaşım ortamları yaratmak, sanatta alışılagelmiş ‘merkez’ fikrinin tanımına yeni boyutlar getirmek ve Mardin’i saygın sergiler dizisiyle merkezi bir konuma oturtmayı amaçlamaktadır.

İlki 2010 Haziran ayında gerçekleşen Mardin Bienali’nin 2. edisyonu yine GAP İdaresi, Mardin Valiliği, Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteği ve özel sektörün katkılarıyla 21 Eylül-21 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlendi. 3. edisyonu, 15 Mayıs -15 Haziran 2015 ve 4. edisyonu ise 4 Mayıs – 4 Haziran 2018 tarihlerinde, Mardin Sinema Derneği ev sahipliğinde ve özel sektörün desteğiyle gerçekleştirildi. Dünyayı etkisi altına alan, covid-19 pandemisi nedeniyle iki yıl ertelenen Mardin Bienali, 20 Mayıs – 20 Haziran 2022 tarihleri arasında tekrar Mardin Sinema Derneği ev sahipliğinde ve özel sektörün desteğiyle gerçekleştirilmiştir.

2024 Mardin Bienali’nin hazırlıkları sürmektedir.